
«Кожен наш крок сьогодні – це інвестиція у завтра,
адже сама освіта прокладає шлях до
відновлення та розвитку нашої країни».
«Освіта і наука: два роки змін (2023-2025)», МОН України 2025 р.
10 квітня 2025 року на базі Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії відбулась VІ Міжнародна науково-практична конференція “Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір в умовах воєнного часу”.
Цьогорічна конференція спрямована на стимулювання інноваційного розвитку українського суспільства, залучення провідних відомих науковців та молодих вчених з України та зарубіжжя до обговорення стратегій інтеграції передових наукових досягнень у міжнародний науковий простір. Подія є яскравим свідченням незламності духу українського народу, адже об’єднала понад 600 учасників з України та світу – з Польщі, Швейцарії, Австрії, Болгарії, Словакії, Німеччини – навіть під час війни.
Пленарну частину відкрила ректорка Хортицької національної академії, докторка педагогічних наук, професорка Валентина Нечипоренко, яка наголосила, що конференція є важливою платформою для обміну досвідом, інноваційними ідеями та найкращими життєвими практиками для пошуку шляхів розвитку освіти та системної реабілітації в умовах воєнного часу та повоєнного відновлення. «Вже шостий рік поспіль конференція об’єднує талановиту молодь, вчених та практиків задля обговорення актуальних питань освіти, науки, культури та інновацій у складних реаліях сьогодення. Наукова спільнота має великий потенціал у вирішенні актуальних проблем нашого суспільства: створення безпечного освітнього середовища, адаптація освіти до викликів воєнного часу, підвищення її якості та конкурентоспроможності, підтримка інклюзивного навчання, зокрема для ветеранів війни та осіб, які постраждали внаслідок російської агресії. Ми впевнені, що наша співпраця відкриє нові горизонти для розвитку освіти та культури. Сьогоднішня конференція є свідченням того, що українська освіта та наука живуть і розвиваються попри всі життєві негаразди!», – зазначила пані Валентина.
З вітальними словами до учасників конференції звернувся член-кореспондент НАПН України, член Академії наук, вищої школи України, доктор педагогічних наук, професор, голова Наглядової ради Хортицької національної академії Андрій Шевцов, який наголосив, що науковий потенціал Хортицької національної академії невпинно зростає та водночас зміцнюється її позиція як фахового реабілітаційного хабу в Україні.
Проректорка з наукової роботи Наталія Гордієнко презентувала результати дослідження “Три роки війни: нові компетентності та досягнення здобувачів освіти Хортицької національної академії в умовах воєнного стану”, яке висвітлило адаптацію та розвиток студентів в умовах війни.
Начальниця відділу STEM-освіти Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Оксана Лозова в своєму слові наголосила на актуальності STEM-освіти як ключового чинника науково-інноваційного розвитку України під час війни.
Кандидатка педагогічних наук, продекан з міжнародної діяльності Міжнародної академії прикладних наук в Ломжі (Республіка Польща) Зоя Шарлович зазначила: «Для нашої академії велика честь брати участь у такій важливій ініціативі. Ми щиро захоплюємось стійкістю українських студентів та викладачів, які попри війну продовжують творити науку, розвиватися й надихати інших. Спільні конференції — це більше, ніж обмін знаннями. Це прояв солідарності, підтримки й спільного шляху до майбутнього.»
Пауліна Колісніченко, докторка економічних наук, в.о. ректора WSHIU Academia Nauk Stosowanych (Польща), відмітила, що участь у конференції — це не лише внесок у розвиток науки, а й жест солідарності з українськими колегами, які щодня доводять, що освіта — це теж фронт.
Доктор наук, Вища школа бізнесу (Польща) Валері Окуліч-Казарін підкреслив: «Міжнародна науково-практична конференція в Хортицькій академії демонструє не лише високий академічний рівень, а й неймовірну стійкість української освіти. Участь молодих дослідників із різних країн — це вклад у спільне європейське майбутнє, засноване на знаннях, критичному мисленні та взаємній підтримці.»
Доктор педагогічних наук, професор, проректор з наукової роботи Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Василь Фазан висловив глибоку повагу до викладачів і студентів Хортицької академії, які, попри воєнні виклики, продовжують працювати, досліджувати та творити, та побажав учасникам конференції плідної роботи, натхнення та нових наукових відкриттів.
Анна Одроваз-Коутс, президентка Міжнародної асоціації Корчака IKA, керівниця докторської школи ЮНЕСКО Януш Корчак кафедра соціальної педагогіки, Академія спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської Університет Марії Гжегожевської (Польща), зазначила: ««Те, що робить Хортицька академія сьогодні — це подвиг науки. І ми, як міжнародні партнери, стоїмо поруч і підтримуємо вас.»
Кандидат економічних наук, доцент кафедри, в.о. проректора з наукової та міжнародної діяльності НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» Андрій Дерлиця привітав Хортицьку національну академію з проведенням VI Міжнародної науково-практичної конференції, відзначивши її як приклад сили духу, наукової єдності та прагнення до знань навіть у найскладніші часи. Він підкреслив, що подібні ініціативи не лише зберігають, а й розвивають наукову традицію в Україні, об’єднуючи молодих дослідників довкола актуальних тем і викликів сучасності.
Тетяна Лежнєва, кандидатка юридичних наук, доцентка, проректорка ВНПЗ «Дніпровський гуманітарний університет», висловила щиру подяку організаторам VI Міжнародної науково-практичної конференції за збереження академічної традиції наукового діалогу в надзвичайно складний для країни час та підкреслила, що такі заходи є не лише освітньою, а й моральною опорою для всієї академічної спільноти..
Василина Хайруліна, член-кореспондент НАПН України, докторка філософії в галузі педагогіки, Заслужена працівниця освіти України, кавалер Ордена Володимира Великого, директорка-засновниця Українського колежу імені В.О. Сухомлинського, у своєму привітанні акцентувала увагу на концепції життєтворчості як важливого чинника розвитку сучасного освітнього простору України.
Із вітальним словом до роботи дискусійної панелі «Вітчизняні та зарубіжні тенденції розвитку мистецтва, дизайну та харчових технологій» виступив Luca De Santis, стейкхолдер та гостьовий лектор університетів Sapienza (Рим), Università degli Studi di Napoli Federico II (Неаполь), Università degli Studi dell’Aquila (Л’Акуіла)..
Також в роботі конференції взяли участь кандидат економічних наук, в.о. проректора з наукової та міжнародної діяльності НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут» Андрій Дерлиця, кандидатка педагогічних наук, доцентка Факультету романо-германської філології Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Українське товариство імені Януша Корчака Марія Прокопчук, докторка психологічних наук, професорка, провідна наукова співробітниця лабораторії консультативної психології та психотерапії Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України Олена Хохліна, представник Асоціації Корчак у Швейцарії Ентоні Шпільман.
Зарубіжними партнерами конференції виступили IKA Міжнародна асоціація Януша Корчака (Польща), Асоціація Корчака в Австрії, Міжнародна академія прикладних наук в Ломжі (Республіка Польща), Університет WSB Merito (Польща), Академія прикладних наук WSHIU (Польща), Вища школа бізнесу (Польща). У цей важкий час партнери з провідних університетів продовжують підтримувати Хортицьку академію, допомагаючи студентам і надалі здобувати освіту та практику, а викладачам — підвищувати свою кваліфікацію.
У роботі конференції взяли участь студенти, молоді науковці та викладачі з провідних закладів освіти України та Європи. Їхні доповіді та презентації продемонстрували високий рівень дослідницької роботи та інноваційного мислення. Учасники конференції активно обговорювали проблеми та перспективи розвитку освіти та культури в Україні, а також стратегії інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір. Зарубіжні партнери висловили свою підтримку Україні та готовність до подальшої співпраці.
Пленарне засідання та дискусійні панелі охопили широкий спектр проблем, включаючи спеціальну освіту, фізичну терапію, психологію, соціальну роботу, мистецтво, дизайн, харчові технології, менеджмент, туризм та використання штучного інтелекту. Особлива увага приділена становленню інноваційної екосистеми реабілітації через діяльність хабу Хортицької національної академії в Запорізькому регіоні.
VІ Міжнародна науково-практична конференція в Хортицькій національній академії є важливою подією в житті української науки та освіти, зміцненні співпраці між українськими й зарубіжними освітніми установами, демонструючи її стійкість та прагнення до інновацій навіть в умовах війни.