Життєтворчість як життєстійкість – Україна і українці в роки війни

Науково-педагогічний колектив Хортицької національної академії долучився до знакового наукового заходу – круглого столу «Життєтворчість як життєстійкість – Україна і українці в роки війни», присвяченого 100-річчю з дня народження видатної української науковиці Лідії Василівни Сохань. Захід об’єднав провідних учених-соціологів, політологів, педагогів, психологів та інших фахівців для обговорення ключових питань життєстійкості та адаптації українського суспільства в умовах війни.

Лідія Василівна Сохань – видатна постать у вітчизняній науці, яка зробила значний внесок у розвиток концепції життєтворчості, формування її філософських основ. Її роботи залишаються актуальними для міждисциплінарних досліджень, зокрема у контексті сучасних викликів.

Програмою круглого столу було передбачено роботу чотирьох тематичних сесій.

На сесії «Життєтворчість: народження, розвиток, перспективи» провідні науковці обговорили теоретичні основи та розвиток концепції життєтворчості.

Питання щодо ключових аспектів функціонування державних інституцій, діджиталізації та їхнього впливу на національну стійкість були висвітлені на сесії «Інституційна стійкість: відповіді на виклики воєнного часу».

Учасники сесії «Життєстійкість соціальних спільнот: ресурси та практики адаптації» ділилися досвідом адаптації соціальних груп у воєнний час, зокрема молоді, волонтерських рухів і переселенців.

Сесія «Особистісна стійкість: критерії, очікування, ресурси» була присвячена визначенню критеріїв життєстійкості особистості, досвіду переживання війни та методам психологічного захисту.

Професорка Наталія Миколаївна Гордієнко представила доповідь «Стійкість освітньо-реабілітаційного закладу в системі освіти України: життєтворчі засади підтримки в умовах військового стану». В доповіді розглядалися унікальні практики Хортицької академії щодо забезпечення життєстійкості в освітньому середовищі. Під час війни заклад демонструє приклад адаптивності та інноваційності, поєднуючи освітню та реабілітаційну функції для підтримки учасників освітнього процесу.

Висловлені ідеї та пропозиції, що прозвучали на сесіях, сприятимуть подальшому розвитку наукових досліджень, а також формуванню практичних рекомендацій для підвищення життєстійкості на рівні особистості, спільноти та інституцій.

Круглий стіл став не лише науковою, а й зворушливою подією – учасники ділилися теплими спогадами про Лідію Василівну Сохань. Її життєва позиція, відданість науці та глибока людяність залишили яскравий слід у серцях колег і учнів. Учасники відзначали, що саме такі особистості, як Лідія Василівна, є прикладом справжньої життєтворчості та стійкості, які є актуальними й сьогодні, у непростий для України час.

Колектив Хортицької національної академії висловлює вдячність за можливістю долучитися до заходу та зробити свій внесок у науковий дискурс щодо зміцнення національної стійкості України.